Thursday Indoor Soccer Schedule:

Indoor Soccer Teams - Fall 2019

TeamTeam Colour(s)Colour PriorityTeam Captain(s)
Singles Team
1st BlueRob Speer, Alecia Speer
2nd YellowRick Waldhaus, Mike Kearns
Chuk Obasi, Tony Senerchia Senerchia
1st YellowAdam Rietman, Chris Nicholson
2nd BlackMark Donkers, Trevor Fry
1st GreenSingles Team
Chris Hillier, Megan Milliken
1st Redlogan mcdonald, Mark Barret
Mason Walker, Fergus Bagley
2nd RedSimon Conde, Sean Richey
1st BlackMichele Fleming, Richard Youdell
2nd GreenAaron Burgoyne, Dave Campbell
2nd BlueGreg Herringer, Brigitte Park
3rd RedTrevor Robert, Paige Campbell

The number in the Colour Priority column is each team’s priority for using that colour. If you play a team of same colour, the team with priority gets to wear it and the other team must wear a different one. There are no pinnies available at the Base, so please plan ahead each week.

Schedule:

Games are Thursdays and are 1-hour slots at the 19 Wing Gym,  unless otherwise specified. Addresses are embedded in the schedule.

Jump to week:


Byes (3): Balls to the Walls, Fit-Ex Thrusters + Oak and Arrow Otters.
Coordinator: Mark Donkers.

Byes (3): Jugs, Crown Isle + The Ultras.
Coordinator: Andrew Matthews.

Byes (3): Blue Toque FC, Orange + Totem Annihilation.
Coordinator: Andrew Matthews.

Byes (3): Krakens, Poachers, Net Six and Chill
Coordinator: Mark Donkers.


Byes (1): Toasted Goats
Coordinator: Andrew Matthews.

*No Games Oct. 31 – Enjoy Your Halloween*


Byes (1): Toepunters.
Coordinator: Andrew Matthews.

19 Wing Gym @ 1575 Military Row, Comox

Fit-Ex Thrusters
VS.
Totem Annihilation

7 - 5
Game Notes:
QF#6: Seeds 10 vs. 13

The Ultras
VS.
Krakens

8 - 5
Game Notes:
QF#3: Seeds 3 vs. 6

Orange
VS.
Nine-Niners!

6 - 5
Game Notes:
QF#2: Seeds 2 vs. 7

Oak and arrow otters
VS.
Toasted Goats FC

10 - 4
Game Notes:
QF#4: Seeds 4 vs. 5

Blue Toque FC
VS.
Balls to the Walls

6 - 4
Game Notes:
QF#1: Seeds 1 vs. 8

Net Six and Chill
VS.
Jugs

7 - 3
Game Notes:
QF#5: Seeds 9 vs. 14 (Loser stays to play double-header vs. Toepunters at 9:15)

Crown Isle
VS.
The Poachers

4 - 6
Game Notes:
QF#7: Seeds 11 vs. 12

Toepunters
VS.
Jugs

3 - 4
Game Notes:
QF#8: Seeds 15 vs. Loser QF#5 (Loser of Net Six and Chill vs. Jugs stays to play Toepunters)

Byes (0):
Coordinator: Mark Donkers.


19 Wing Gym @ 1575 Military Row, Comox

The Poachers
VS.
Jugs

6:15 pm - 7:15 pm
Game Notes:
SF#6: Winners QF#7 vs. QF#8

Blue Toque FC
VS.
Oak and arrow otters

6:15 pm - 7:15 pm
Game Notes:
SF#1: Winners QF#1 vs. QF#4

Totem Annihilation
VS.
Crown Isle

7:15 pm - 8:15 pm
Game Notes:
SF#7: Losers QF#6 vs. QF#7 (Loser plays double-header against Toepunters in next time slot.)

Orange
VS.
The Ultras

7:15 pm - 8:15 pm
Game Notes:
SF#2: Winners QF#2 vs. QF#3

Toepunters
No Scheduled Opponent

8:15 pm - 9:15 pm
Game Notes:
SF#8: Loser QF#8 vs. Loser SF#7 (Loser of Totem Annihilation vs. Crown Isle stays to play.)

Krakens
VS.
Nine-Niners!

8:15 pm - 9:15 pm
Game Notes:
SF#4: Losers QF#2 vs. QF#3

Toasted Goats FC
VS.
Balls to the Walls

9:15 pm - 10:15 pm
Game Notes:
SF#3: Losers QF#1 vs. QF#4

Net Six and Chill
VS.
Fit-Ex Thrusters

9:15 pm - 10:15 pm
Game Notes:
SF#5: Winners QF#5 vs. QF#6

Byes (None):
Coordinator: Mark Donkers.


19 Wing Gym @ 1575 Military Row, Comox

Byes (None): .
Coordinator: Andrew Matthews


19 Wing Gym @ 1575 Military Row, Comox

Ecole au Coeur de L’Ile @ 566 Linshart Rd. in Comox

Byes (0):
Coordinator: TBD.

 

**Winter Leagues Registration Closes January 6th**

Check out our Leagues in: Indoor Soccer, Volleyball, Dodgeball, Basketball, Floor Hockey and Indoor Ultimate!